هسته مطالعات ریاضی مالی و بازارهای سرمایه

 رياضيات مالي، نیسی

برای پژوهشگران و تحلیل­گران مالی، اقتصادی، حسابرسان و مدیران ریسک در سازمان­های پولی و مالی، تجزیه و تحلیل اوراق بهادار از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولاَ در تجزیه و تحلیل اوراق بهادار از جمله اوراق قرضه، سهام و اوراق مشتقه بدون داشتن یک مدل ریاضی، اشتباهات ظریف، خطاهای غیر قابل تشخیص و سوءِ تفاهم­هایی پیش خواهد آمد که هیچ کدام از گروه­های تحلیل­گر مالی و اقتصاددانان نمی­توانند و نباید از آن چشم­پوشی کنند. خوشبختانه اخیراَ پژوهش­گران و تحلیل­گر مالی و ریسک با استفاده از تکنیک­های پیشرفته­ی ریاضی و کمک  ریاضی­دانان و اقتصاددانان توانسته­اند مدل­های نوینی طراحی کنند که در مقابل تغییرات بازار از خود واکنش نشان داده ، برخی از مشکلات بازار را حل کنند

به نظر من رشته ریاضیات مالی علاوه برمطالعه ی مفاهیم مالی به تشریح استراتژی مدل­سازی بازارهای مالی و روش های حل این گونه مدل ها و نرم افزارهای مالی می پردازد.  اساتید، دانشحویان و محققان در این رشته باید به دنبال مدل های ریاضی کمیت های مالی از جمله قیمت ها، پرتفوی، ریسک، حساسیت ها، تغییر پذیری بازار و غیره باشند. محققین این رشته باید دریابند که بین رشته ریاضیات مالی، مهندسی مالی، اقتصاد مالی و مدیریت مالی تفاوت ها و مشترکاتی وجود دارد  و باید بیشتر به دنبال تفاوت ها باشند تا مشترکات، جمله اخیر من بدان معنا است که محققین ریاضیات مالی باید به دنبال موضوعی که آنها را متمایز کند وآن چیزی نیست جز مدل سازی و روش های حل پیشرفته ریاضی و نرم افزارهای مالی است.

 فرصت هاي شغلي رياضيدانان مالی

رياضيدانان در گذشته غير از تدريس، از طريق مدل سازي اقتصادي صنعتي وارد کسب وکارها مي شدند: مثلأ، طراحي بال هواپيما را انجام مي دادند، تأثير مواد منفجره در معادن را محاسبه مي کردند، طراحي بهينه تيغ ريش تراش را عهده دار مي شدند. اکنون حوزه مالي پتانسيل بيش تري براي جذب رياضيدانان از ساير فعاليت هاي اقتصادي از خود نشان مي دهد.

در دنياي امروز، فرصت هاي شغلي پيش روي رياضيدانان به تدريس يا مدل سازي رياضي صنعتي محدود نيست،  بلکه دامنه فعالیت رياضيدانان بسیار وسیع شده که در اینجا در نظر داریم برخی از فرصت های شغلی محققین ریاضیات مالی را به اختصار معرفی کنیم:

برخی فرصت های شغلی رشته ریاضیات مالی

– شرکت های بیمه

-سازمان بورس و  اوراق بهادار

-شرکت های سرمایه گذاری

-بانک ها سرمایه گذاری

-بانکهای تجاری

-شرکت نفت اتی های نفت بخش فروش

-بورس فلزات

-شركت‌هاي خزانه‌داري